2023 Ödüller

Prof Dr. İbrahim AKDUMAN

Büyük Ödül

Ödül Aldığı Konu: Zararsız elektromagnetik dalgaları kullanarak meme kanserini 20’li yaşlardan itibaren tespit edebilen ve görüntüleyen SAFE (Tara ve Erken Bul) isimli görüntüleme cihazını geliştirmesinden ve geliştirmişmiş olduğu cihazın mikro dalga ışınları kullanarak klasik mamagrafinin bir adım ötesinede tanı imkanı sağlamasından dolayı Prof. Dr. İbrahim Akduman Büyük Ödülü almaya layık görülmüştür.

Prof. Dr. İlhami Gülçin

Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri Ödülü

Ödül Aldığı Konu: Bazı doğal bileşenlerin antioksidan aktivitelerini etki mekanizmaları ile beraber ortaya koyan, bu bileşenlerin gıdaların üretim aşamasında kullanılan ve birçok yan etkileri bulunan sentetik antioksidanlardan daha etkili ve güvenli olduklarını ispatlayan, ayrıca çalışmalarında birçok hastalıkla bağlantılı metabolik enzimlere karşı inhibitör sentezi ve dizayn konularında katkılar sağlamasından dolayı ödüle layık görülmüştür.

Prof. Dr. Zekeriya Kurşun

Sosyal Bilimler

Ödül Aldığı Konu: Uzun yıllardır sürdürdüğü Yakınçağ Tarihi, Osmanlı Arap Coğrafyası, Ortadoğu ve Kuzey Afrika çalışmalarının bir ürünü olarak, özgün arşiv kaynaklarını kullanarak kaleme aldığı “Osmanlı Arapları, Hilafet, Siyaset ve Milliyet (1798-1918)” başlıklı kitabıyla ulusal ve uluslararası literatüre katkı vermesi ve çalıştığı alanı akademide kurumsallaştırmasından dolayı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun Sosyal Bilimler Ödülü’nü almaya layık görülmüştür.

Fotoğraf Galerisi

Videolar